تبلیغات
xzqr - سیر تکامل موشک های دوشپرتاب روسیه
xzqr
down at esraieel
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : xzq xzqr
نویسندگان
نظرسنجی
چگونه با وبلاگ ما آشنا شدید

سیر تکامل موشک های دوشپرتاب روسیه

چکیده:

با توجه به اهمیت موشک های ضد هواپیمای دوشپرتاب و نقش غیر قابل انکاری که در حملات هوایی دشمن دارند بررسی آن ها بسیار حاعز اهمیت است .در راستای نیل به این مقصود در این مقاله خانواده ی موشک های دوش پرتاب روسی و روند تکامل آن ها که به موشک پیشرفته ی سوپر ایگلا ختم میشود مورد بررسی قرار میگیرد.

مقدمه:

موشک های ضد هواپیمای دوش پرتاب تقش غیر قابل انکاری در پوشش نیروهای زمینی و دفع حملات هوایی دشمن دارند. این نوع سامانه های موشکی با قابلیت استفاده در جنگ های چریکی توانایی مقابله با انواع هواپیماها و بالگرد ها را که سعی دارند با استفاده از نقاط کور راداری یا ارتفاع بسیار پایین به منطقه ی هدف نفوذ نمایند دارا بوده و به عنوان پوشش نیروهای پیاده نظام مکانیزه و نیروهای پترباز به کاروی روند از ویژگی های این نوع موشک ها که به راحتی توسط نفر حمل میشوند می توان به استفاده از آشیانه یاب فروسرخ غیر فعال اشاره کرد ویژگی غیر فعال بودن این سامانه مانع از آگاهی هدف شده وموجبات غافل گیری آن را فراهم میسازد.

همچنین این نوع سامانه دارای ویژگی آتش و رها میباشد  که پس از شلیک موشک تیرانداز را قادر میسازد که با یک هدف جدید درگیر شده یا به منظور افزایش ایمنی موقعیت خود را تغییر دهد.

سیر تکامل موشک های دوشپرتاب روسیه :

موشک سام-7:

سام-7 یک موشک زمین به هوا جهت مقابله با هواپیماهای متخاصم در ارتفاع کم یا خیلی کم است .دراین سامانه ی موشکی تیر انداز به سمت هدف نشانه می رود تا هنگامی که جستجوگرموشک به اندازه ی کافی تابش فروسرخ از هدف دریافت کند .در این لحظه است که موشک شلیک میشود. و به طور خود کار به سمت منبع داغ جت هواپیما پیش میرود.تا به آن برخورد نماید .آشکارساز فروسرخ سام 7 از جنس سولفید سرب است که فاقد یک سامانه ی خنک کننده است و به همین دلیل و به ویژه هنگامی که منابع گرمایی پراکنده در محیط به نحوی حذف نشوند به سادگی اشباع می گردد. نوع جدیدی از موشک های سام هفت با نام سام-7آکه نخستسن بار در اواسط دهه ی 1970مشاهده شد به دلیل به کار گیری فیلتری در جستجوگر آن سامانه ی هدایت رضایت بخش تری دارد. همچنین از نظر برد  وارتفاع بیشینه نیز از انواع قبلی خود برتر است در بعضی از انواع جدید سام-7 جهت مقابله با اقدام متقابل دشمن به صورت رها سازی اهداف کاذب و تله های شعله ور فیلتر هایی تعبیه شده که انتشارات پراکنده را حذف میکند و میتوان آن را به نحوی تنظیم کرد که به جای داغ ترین هدف به هدف های با درجات داغی دیگر حمله ورشود.جهت مقابله با این ترفند هواپیماها شعله هایی با شدت های گرمایی مختلف رهامی سازند تا دوباره سام 7 را منحرف سازند با استفاده از لامپ سزیم می توان جستجوگر های سام 7 را منحرف نمود و با ایجاد پارازیت سامانه ی هدایت آن را مختل کرد .هرچند رها سازی شعله های شناور در فضا تنها راه مقابله با سام-7 نیست .سام-7نخستین بار در جنگ ویتنام به کار گرفته شد .در جنگ سال 1973 خاورمیانه کشور های عربی حدود 5000 سام7 به سوی هواپیماهای اسراییلی شلیک کردند که نتایج آن ناامید کننده بود .این عملکرد نامطلوب به خاطر سرجنگی کوچک و حساسیت زیاد به اقدام متقابل و عدم امکان حمله از همه ی جوانب به هواپیما و همچنین عدم مهارت کافی تیرانداز های آن بود . سرجنگی این موشک به حدی کوچک است که با به کارگیری ورق هایی از زره بر روی لو له ی جت هواپیما میتوان آن را در برابر سام7 مقاوم کرد همچنین از آن جایی که این موشک ها قادرند هدف های خود را از پشت سر منهدم کنند بنابراین لازم است که سرعتی بسیار بیشتر از سرعت هدف داشته باشند.

گزارش شده است که اگر موشک سام-7 در زاویه ی کمتر از 20 تا 30 درجه شلیک شود سر جستجوگر آن گرمای ناشی از زمین را برگزیده و به سوی آن هدایت می شود .موشک سام 7 دارای وزن15کیلوگرم موتور سه مرحله ای با سوخت جامد سرجنگی به وزن 1.8کیلوگرم طول 1.29متر و. قطر70میلی متر است.

مدل دیگر موشک سام-7ب یا استرلا2ام نام دارد که به سرعت جایگذین سام-7آ گردید. تفاوت نوع" آ" با" ب "در وحله ی اول در استفاده از یک خرج پرتاب پیشران برای افزایش سرعت و برد است.نوع"آ"با برد 3600متر و ارتفاع بین15تا1500متر با سرعت حدود 430متر بر ثانیه (1.5ماخ)و در مقایسه نوع"ب"با برد 4200متر و حداکثر ارتفاع 2300متر با سرعت حدود 500 متر بر ثانیه (1.75ماخ)بوده و همچنین هر دو سامانه های موشکی تعقیب از پشت سر هم هستند .

موشک سام-14:

نام دیگر این موشک استرلا3 و محصول 1978 می باشد شکل ظاهری سام14 خیلی شبیه به سام-7 است مهم ترین تفاوت استفاده از سامانه ی جستجوگر جدید و باطری حرارتی کروی شکل است .جستجوگر جدید خنک شونده با نیتروژن اجازه می دهد تا موشک امکان درگیری با موتورهای جت توربوتراپ و موتور های توربین گازی بالگرد را داشته باشد .فیلتر اپتیکی جدیدی به جستجوگر اضافه شده تا آسیب پذیری به فیلتر های فروسرخ کاسته شود با توجه به نقطه ضعف سام-7 در قدرت کمن سرجنگی وزن سرجنگی سام 14 کم و بیش دو برابر شده و وزن مدارات الکترونیکی آن کم شده است. همچنین از یک موتور سوخت جامد جدید استفاده شده تا وزن سرجنگی سنگین تر را جبران نماید و عملکرد آیرودینامیکی بهتری پیدا کند.موشک سام-14  دارای حداکثر برد 4500 متر و بیشینه ارتفاع 3000متر است.

موشک ایگلا1:

نام دیگر این موشک سام16 است .این موشک در مارس 1981 به تایید ارتش شوروی برای به کارگیری رسید. در این موشک برای کاستن نیروی پسا از یک تولید کننده موج ضربه های در نوک دماغه استفاده شده است .بهای استفاده از چنین مزیتی کاسته شدن از میزان دید موشک است .احتمال کشندگی آن 0.3  تا  0.48 در برابر هدف محافظت نشده و 0.24 در حضور فلیرها و جیمینگ ها است .در برخی از گزارش ها ادعا شده این موشک احتمال کشندگی 0.59 در برابر جنگنده ی اف-4 نزدیک شونده و 0.42 در برابر همان جنگنده زمانی که در حال دور شدن است –در شرایطی که مانورهای فراری و اقدامات فروسرخ انجام نگیرد را داراست . برخی از تفاوت های این موشک با استرلا-3 عبارتند از سامانه ی تشخیص دوست از دشمن به صورت اختیاری (جهت جلوگیری ازحمله علیه نیروهای خودی )کاسته شدن حداقل برد پرواز موتور پرواز بزرگتر کاسته شدن از نیروی پسا و سامانه ی هدایت بهتر برد درگیری بیشتر کارایی بهتر در مقابل اهداف سریع تر افزایش قابلیت انهدام افزایش مقابله با اقدامات متقابل (تله های فلیر و جمینگ های تشعشع کننده ی جدیدتر )و افزایش مختصر حساسیت جستجوگر.

بر اساس ادعای تولید کننده در سال1982 آزمایش های پروازی انجام شده در آفرقای جنوبی نشان دهنده ی برتری این موشک بر تمام نمونه های هم زمانش به غیر از موشک آمریکایی استینگر است هرچند بقیه ی آزمایش ها در کرواسی برتری چشمگیر ی غیر از زمان کوتاه پرواز و برد بیشتر پرواز را نشان نداد .

موشک ایگلا:

نام دیگر این موشک سام-18 است. کار روی ایگلای دوش پرتاب کوتاه برد از سال 1971 آغاز شد. برخلاف گزارش های قبلی ایگلا نمونه ی اصلاح شده خانوده ی موشکی استرلا(شامل استرلا-2 و استرلا-3)نبوده و پروژه جدیدی با نام خانوادگی موشکی ایگلا به شمار می رود. مشکلات فنی در فرایند تولید به سرعت روشن نموده که تولید نمونه ی آن بیش از زمانی که پیشبینی می شد طول خواهد کشید. بنابراین در سال 1978پروژه به دوقسمت شکسته شد : زمانی که توسعه ایگلای با قابلیت حداکثر در حال انجام بود . نمونه ی ساده شده آن به نام ایگلا-1 با جستجوگر فروسرخ ساده تر تولید گردید تا قبل از وارد شدن موشک ایگلا در ارتش به کار گرفته شود .مواردی که به صورت اختیاری روی سامانه نصب می شود عبارت اند دوربین دید در شب و آنتن تشخیص دوست از دشمن است.

برخی از تفاوت های موشگ ایگلا با موشک ایگلا1 عبارتند از افزایش مقاومت زیاد علیه جمینگ ها و فیلر ها جستجوگر حساستر افزایش قابلیت نیمکره درگیری برای ایجاد وضعیت مساعد جهت مقابله با هواپیماهایی که از روبه رو نزدیک میشوند افزایش مختصر برد پرواز موتوری با ضربه ی بیشتر و زمان سوزش کمتر با بیشینه سرعت بیشتر و موتور پروازی که در هنگام اصابت به هدف و انفجار سرجنگی منفجر شده ونقش سرجنگی کمکی را برای سرجنگی اصلی ایفا می کند .آزمایش های پروازی صورت گرفته در فنلاند نشان دهنده ی آن است که در مقایسه با موشک فرانسوی میسترال .موشک ایگلا دارای برد کمتر حساسیت جستجوگر کمتر وسرجنگی کوچکتری است اما مقاومت بیشتری در مقابل فریب دهنده ها از خود نشان می دهد.

برای کاربرد های خاص از انواع دیگری از ایگلا همچون ایگلا-ام برای کاربرد های دریایی .ایگلا-دی برای چتربازان و نیروهای ویژه با لوله موشک و لانچر مجزا .ایگلا-وی برای مقابله با بالگردهای جنگی و ایگلا-ان با سرجنگی بزرگتر و البته برد پروازی و سرعت کمتر و قدرت انهدام بیشتر برای مقابله با اهداف بزرگتر تولید شده است.

موشک های ایگلا-1 و ایگلا از روسیه به بیش از 30کشور دنیا صادر شده است که از آن جمله می توان به بوسنی هرگوین .بلغارستان.کرواسی.آلمان .مالزی .فنلاند.هند.عراق.لهستان .سنگاپور .اسلونی .کره جنوبی و سوریه اشاره نمود.

موشک سوپر ایگلا:

جدیدترین نوع از خانواده ی موشک ایگلا موشک سوپر ایگلا است که دارای برد بیشتر سرجنگی سنگین تر جستجوگر حساستر و همچنین توانایی بیشتر در مقابل جئیئترین انواع فریب ها است.موشک سوپرایگلا پیشرفته ترین موشک ساخت روسیه از این خانواده است و وارسی شایسته برای خانواده ایگلا بوده که توانسته تاثیرگذاری قابلیت اطمینان و طول عمر کارکرد موشک نسبت به نمونه های قبلی را افزایش دهد . علاوه بر آن سلاح دوشپرتاب سوپر ایگلا تمامی مزایای سلاح های دوش پرتاب قبلی روسی را حفظ نموده است .سامانه ی تشخیص دوست از دشمن مقاومت بالا به اغتشاشات پس زمینه و جبران کننده های حرارتی سادگی هدفگیری وپرتاب و سهولت نگهداری و آموزش قابلیت استفاده در ماموریت های متنوع حفظ کارآیی در شرایط بحرانی ترکیب قابلیت اطمینان و اثر بخشی بالا باعث براورده شدن مشکل پسندترین مشتریان شده است و آنرا برای نیروهای مسلح در هر شرایطی اجتناب ناپذیر کرده است.

سلاح دوش پرتاب سوپر ایگلا سامانه ی نسل جدیدی است که به طور قابل ملاحظه ای احتمال انهدام انواع هدف های هوایی را افزایش داده و توانای درگیری با اهداف هوایی را افزایش داده و توانایی درگیری با اهداف هوایی کوچک همانند موشک های کروز و هواپیماهایبدون سرنشین را در شرایط روز و شب .درگیری از جلو و پشت .درگیری در شرایط اغتشاشات پس زمینه و اغتشاشات گرمایی را داراست .

سامانه ی موشکی ایگلا به وزن 19 کیلوگرم در کمتر از 13ثانیه مسلح می شود .موشک این سامانه دارای طول 1.67متر و قطر 0.072 متر و وزن 12.6 کیلوگرم است .وزن سرجنگی این موشک 2.50 کیلوگرم است که افزایش وزن سرجنگی به اندهزه کم و بیش دو برابر جهت افزایش قدرت تخریب و بالا بردن احتمال کشندگی موشک است .برد موشک از 5200 متر در ایگلا به 6000 متر در سوپرایگلا افزایش یافته است و ارتفاع درگیری آن با اهداف بین 10 تا 3500 متر است .همپنین دو فیوز مجاورتی و تماسی برای افزایش دقت انهدام تعبیه شده است .فیوز مجاورتی سبب می شود تا تنها راه انهدام هدف برخورد موشک به هدف نباشد بلکه با نزدیک شدن به فاصله ی مشخصی از هدف موشک عمل نموده و هدف را ساقط نماید .همچنین در موشک الگوریتم فعال سازی ایجاد گردیده است که زمان بهینه انفجار سرجنگی را در هرکدام از دو نوع فیوز تضمین می کند .

تمام موارد ذکر گردیده در بالا سبب میگردد موشک سوپر ایگلا در برابر اهداف مختلف بسیار موثر باشد.زمانی که علیه هواپیماها .بالگردها.موشک های کروز و پرنده های بی سرنشین شلیک می شود حاکی از آن است که کارایی این موشک در برابر هواپیماها در حالت از روبه رو و از پشت سر تا دو برابر . در برابر بالگردها تا سه برابر و در برابر موشک های کروز و پرنده های بدون سرنشین تا پنج برابر نسبت به نمونه ی قبلی افزایش یافته است.دلیل کارایی این سلاح علیه اهداف مختلف استفاده از سامانه حسگر چند هدفی برای نخستین بار در موشک های دوش پرتاب است .این حسگر انفجار سرجنگی را نه تنها در تماس مستقیم بلکه در حالت گذشتن موشک از نزدیکی هدف را هم تضمین می کند.

آزمایش های پروازی صورت گرفته از موشک نمایش خیره کننده ای از عملکرد موشک را نشان می دهد .به عنوان نمونه ای از نقش دفاع ضد موشکی این موشک می توان به انهدام موفقیت آمیز شبیه ساز هدف که کمتر از یک متر طول داشت اشاره نمود که در حالت روبه رو و از پشت سر با موفقیت هدف را ساقط نمود .احتمال انهدام چنین هدفی به این کوچکی برای سلاح های مشابه بسیار ناچیز است .با کمک فیوز مجاورتی موشک سوپر ایگلا همیشه قادر خواهد بود بطور عملی اهدافی حتی به این کوچکی را ساقط نماید .در نتیجه موشک سوپر ایگلا تا حدی زیاد  خطر موشک های کروز را حل نموده است.

مراجع:

www.wikipedia.org

www.globasecurity.org

www.fas.org

 


کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7  

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

کلمات کلیدی " روسیه شوروی اتحاد جماهیر اوکراین موشک توپ گلوله راکت ضدهوایی پدافند موشک ضد هوایی موشک دوشپرتاب گرمایاب راداری فیوز سرجنگی برد طول ایگلا سوپر ایگلا سام سام10 موشک دوشپرتاب ضد هوایی ایگلا تکامل 

موشک سام-7 sam7 sam-7 sam14 egla super egla

sam7 sam-7 sam14 egla super egla

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی