تبلیغات
xzqr - نگاهی به موشک ضد زره میلان
xzqr
down at esraieel
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : xzq xzqr
نویسندگان
نظرسنجی
چگونه با وبلاگ ما آشنا شدید

نگاهی به موشک ضد زره میلان

 

 

چکیده:

میلان دوین سامانه شناخته شده ی موشکی هدایت شونده ی ضد تانک جهان است و محصول مشترک دو کشور فرانسه و آلمان محسوب میشود . این موشک قابل حمل توسط نفر است از هدایت سیمی نیمه خودکار فرمان به خط دید برخوردار است.تاکنون پنج گونه از آن تولید و به بیش از 41 کشور جهان صادر شده است.شرکت بارات دینامیکس هندوستان نیز این موشک را تحت لیسانس تولید میکند.در این مقاله به معرفی این سامانه ی موشکی پرداخته میشود.

 

مقدمه:

میلان نوعی سامانه ی موشکی ضد تانک ساخت شرکت یورومیسایل و محصول مشترک فرانسه و آلمان است .این موشک در دهه ی 1970 به عنوان یک سامانه ی موشکی ضد تانک نسل دوم معرفی شد.مطالعات مربوط به ساخت و تولید این موشک در سال 1963 میلادی آغاز شد.و پروژه ی آن در سال 1965 مورد تایید قرار گرفت.توسعه ی مهندسی این موشک در ستال 1969 تحت نظارت این وزارت خانه عملی شد . در سال 1971 موشک میلان مورد آزمایش قرار گرفت. که در مجموع 90 درصد این آزمایش ها موفقیت آمیز بود .ازاین رو تولید آن در مقیاس کم در سال 1972 آغاز شد.

سامانه ی موشکی میلان از دو بخش موشک انداز و موشک تشکیل میشود . حمل و نقل میلان اولیه به وسیله ی نفر صورت میگرفت اما نمونه های بعدی آن روی خودروهای زرهی و غیر زرهی نیز مستقر میشود . نمونه های مختلفی از این موشک تولید شده است که عبارت اند از :میلان-1. میلان-2.میلان-2 تی .میلان-3 .میلان ای-ار.

در جنگ فالکند ا زموشک میلان با موفقیت زیاد برای انهدام پناهگاههای کشور آژانتین استفاده شد برنامه های طولانی برای جایگزینی موشک جاولین آمریکا یا موشک ایگل رژیم صهیونیستی به جای موشک میلان وجود دارد .انگلستان در اواخر سال 2001 میلادی  با هدف انجام آزمایش های موشکی تعدادی از این سامانه های موشکی را خریدار یکرد .دو سامانه ی موشکی جاولین و ایگل تنها رقابای میلان هستند که دولت انگلستان آن ها را برای تجهیز ارتش و لشکر زرهی پیاده نظام خود انتخاب کرده است.

میلان افزون بر تانک های رزمی میتواند هدف های دیگری همچون انواع هدف های ثابت در میدان نبرد را مورد حمله قرار میدهد . در جنگ سال 1987 که بین دو کشور چاد ولیبی صورت گرفت ارزیابی شد که 12 فروند موشک میلان که کشور چاد آن ها را بر روی کامیون های تیوتا سوار کرده بود به تنهایی پاسخ گوی بیش از 60 دستگاه تانک تی-55 و تی-62 لیبی بودند گزارشات دیگر از منابع مختلف مویداین موضوع است .کش.ر مصر نیز در سال 1973 از این موشک در جنگ علیه رژیم اشغالگر قدس استفاده کرده اند.

گونه های موشک میلان درسطح وسیع صادر گردیده است و در حال حاضر بیش از 41 کشورجهان این سامانه ی موشکی را در اختیار دارند که از میان آنها میتوان به کشور هایی نظیر هند شیلی مصر ترکیه سوریه پرتغال اسپانیا ایتالیا نیجریه سنگاپور آفریقای جنوبی کنیا  کرواسی رژیم اسغالگر قدس و ...اشاره کرد.

 

 

موشک میلان پایه:

میلان از هدایت نیمه خودکار فرمان به خط دید برخوردار است . کنترل موشک از طریق بردار رانش (نازل های متحرک موتور برای تغییر جهات بردار رانش ) انجام میشود و موشک نیز به تجهیزات  نشانه روی حساس فرو سرخ مجهز است .سامانه ی ردیابی فروسرخ با همکاری مشترک دوکشور فرانسه و آلمان ساخته شده است .زمانی که موشک پرتاب میشود چهار بالک انتهایی آن باعق حرکت موشک حول محور افقی و تثبیت  آن در حین پرواز میشود موشک انداز و تجهیزات نشانه روی با هم هستند و در پرتاب های زمینی این مجموعه روی یک سه پایه قرار میگیرد .این مکانیزم باعث میشود که موشک میلان را از روی سه پایه و تجهیزات زرهی نیز شلیک کرد. آماده کردن موشک میلان برای شلیک آسان است هنگام شلیک موشک تیرانداز فقط علامت نشانه روی خود را روی هدف نگه داشته و بقیه ی کارها به طور خودکار توسط سامانه ی هدایت نیمه خودکار فرمان به خط دید انجام میشود.

 

موشک میلان-2:

این موشک که نسل دوم موشک های میلان محسوب میشود در سال1983 طراحی و یک سال بعد در خط تولید قرار گرفت درسال1984 به خدمت کشور های فرانسه و آلمان و انگلیس درامد. در سال1985 آمریکا این سامانه را موزد ارزیابی قرار داد . سرجنگی آن از نوع خرج گوگرد است که توانایی نفوذ به زره های کامپوزیتی و پیشرفته را داراست. موشک میلان-2 نسبت به موشک میلان پایه دارای توانایی عمق نفوذ بیشتری است . این ویژگی به خاطر پراب دماغه ی موشک است که موجب افزایش دور ایستایی موشک شده است.

موشک میلان -2  دارای هدایت نیمه خودکار فرمان به خط دید بااستفاده ی سیم است .بیشینه برد موشک2000متر و کمینه برد آن 25 متر است .موشک با سرعت متوسط 720 کیلو متر برساعت در 12.5 ثانیه به بیشینه برد خود میرسد .موشک درای طول 918 میلی متر .قطر 125 میلی متر و وزن 6.73 کیلوگرم است.امکان شلیک تا 3گلوله  در دقیقه فراهم است . سرجنگی موشک به وزن 2.70وقطر 115میلی متر است که دارای 1.79 کیلوگرم ماده ی شدید الانفجار و قدرت نفوذ 352 میلی متر در زره است.

 

 

موشک میلان-2 تی :

در سال 1986 میلان-2 تی که دارای سرجنگی خرج گوگرد دو مرحله ای بود به خدمت ارتش فرانسه درآمد .از این موشک برای انهدام اهدافی که به وسیله ی زره ی واکنشی انفجاری محافظت میشوند .

 

 

موشک میلان-3:

میلان-3 از سال 1995 وارد خدمت ارتش فرانسه شد .این موشک دارای هدایت فروسرخ سیگنال حرارتی ضد اختلال است. همچنین دارای خرج دومرحله ای است که برای انهدام اهداف زرهی واکنشگر از آن استفاده میشود.

 

 

موشک ای-آر:

این موشک که برد آن به 3000متر افزایش یافته و جدیدترین نسل میلان محسوب میشود با همکاری فرانسه هندوستان تولید شده و از توانایی های پیشرفته و برد بیشتر برخوردار است .سرجنگی آن میتواند تا1000میلی متر در زره واکنشگر انفجاری یا زره ی همگن نفوذ کند . قدرت نفوذ آن در بتون مسلح نیز 3 متر است برای این موشک یک موضع شلیک  دیجیتالی جدید نیز طراحی شده است .در این موضع شلیک یک تصویر بردار حرارتی یک پارچه به همراه یک خروجی ودیویی وجود دارد که موجب میشود موقعیت تیر انداز و موشک انداز از هم فاصله پیدا کند .وزن این موضع شلیک جدید با احتساب دو موشک کمتر از 45 کیلو گرم است .

موشک دارای سرعت 200 متر بر ثانیه .برد 400تا2000 متر و سرجنگی دومحله ای ضد تانک با قدرت انفجاری بسیار بالا است . موشک به طول 1.2 متر و وزن 7.1 کیلو گرذم .قطر 0.125متر دارای پیشران راکت سوخت جامد است سامانه ی پرتاب و تجهیزات نشانه روی با هم بوده و در پرتاب های زمینی این مجموعه روی سه پایه قرار میگیرد .اینئ مکانیزم باعث میشود که میلان را از روی تجهیزات زرهی و غیر زرهی هم پرتاب کرد . سامانه ی پرتاب متشکل از یک سامانه دید و یک مجموعه ی هدایت است که روی سه پایه نصب میشود .تعیین کننده ی فروسرخ انحراف زارویه بین موشک و خط دید به هدف را اندازه گیری میکند.تمام سامانه های پرتاب کننده ی میلان رامیتوان به سامانه ی پرتاب میلان-3 ارتقا داد و از آن برای شلیک گونه های مختلف موشک میلان استفاده کرد.

موشک برای شلیک به دو خدمه نیاز دارد یکی تیرانداز که سه پایه ی شلیک را حمل میکند و دیگری کمک تیرانداز یا بارکننده ی موشک که دو موشک با خود حمل میکند شلیک موشک در وضعیت عادی به این صورت است که تیر انداز  علامت دوربین را روی هدف قرار داده و دکمه ی شلیک را فشار میدهد . موشک از داخل لوله پرتاب شلیک میشود و خود لوله ی پرتاب هم به پشت موشک انداز پرتاب میشود پس از آن میتوان موشک انداز را دوباره بارگذاری کرد .مرحله ی اول پیشرانش حدود 1.5 ثانیه میسوزد و موشک را از داخل موشک انداز تا فاصله ی تقریبا 3 متری پرتاب میکند و موحله ی دوم پیشرانش نیز 11ثانیه است که سرعتی فراتر از 200متر بر ثانیه دارد و بیشینه برد 2 کیلومتر برای یک زمان پرواز 12.5 ثانیه به موشک میدهد. پس از شلیک موشک بالک های آن باز میشود و موشک در وضعیتی ثابت قرار میگیرد وقتی موشک از دید تیر انداز ناپدید میشود تیرانداز با نگه داشتن علانمت+ دوربین که در طول پرواز موشک روی هدف متمرکز است کار رهگیری هدف را به آسانی دنبال میکند .در طول پرواز به منظور برخورد نکردن با موانع موشک به صورت خودکار حدود0.5متر بالای خط دید دوربین حرکت میکند . به محض برخورد موشک با هدف حتی در زاویه های بالا یعنی تا زاویه ی 80 درجه مواد منفجره آتش میگیرد.

 

سر جنگی

برد

نفوذ در زره

وزن پرتاب

طول

نوع موشک

2.7 کیلوگرم

2000 متر

600میلی متر

6.7کیلوگرم

0.769متر

میلان-1

2.7 کیلوگرم

2000 متر

880میلی متر

7.6 کیلوگرم

0.918 متر

میلان-2

3.1 کیلوگرم

1920 متر

1 متر

7.1 کیلوگرم

1.138 متر

میلان-2 تی

3.1 کیلوگرم

1920 متر

1 متر

-

-

میلان-3

 

منابع

 

 www.pakdef.info

www.en.wikipedia.org

انتشارات عقیدتی سیاستی ارتش

مجله ی هوا فضا

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی